Staff

  Title Name E-mail
Administrative Staff Director Rebecca Juras
Administrator Valdonė Jakšienė
Finance Director Vytautas Kairelis
Accountant Ramunė Smalinskienė
CIE Examination Officer/ Communications Coordinator Aušra Graželytė Maggiar
Maintenance Jonas Kilčiauskas  
Maintenance/Guard Denisas Fominas  
Early Childhood Kangaroos Class Giedrė Juodytė

Lina Vaitkevičiūtė

Pandas Class Jelena Chatiušina

Violeta Pundienė

Turtles Class Natalija Katinė

Ieva Valavičiūtė

Dolphins Class Dalia Krupavičienė

Johanna Ryan-Kraujale

Early Childhood Support Rūta Navickaitė
Music teacher Austeja Ikamanaite
Early Childhood Coordinator  Natalija Katinė
Primary School PYP Coordinator/Assistant Principal Katherine Taylor Benson
Inclusion Coordinator Jody Ubert
Grade 1 Teacher Laura Laniauskaitė
Grade 1 Teacher Tatjana Neifach
Grade 2 Teacher Alisa Čečet
Grade 2 Teacher Dorothy Broussard
Grade 3 Teacher Marisa Villarreal
Grade 3 Teacher Jessica Mc Colly
Grade 4 Teacher Lezlie Faber
Grade 4 Teacher Ann Patricia Morris
Grade 5 Teacher Katherine Lum
Grade 5 Teacher Lauren Fraser
Lithuanian teacher Rita Navikienė
Lithuanian teacher Agnė Bartkaitė
Computer Science teacher Jūratė Skūpienė
Drama Teacher Cliodhna Noonan
PE Teacher Jasper Mehagnoul
Art Teacher  Femke Gelas
PYP Learning Support and After school Supervisor  
Aftercare  
Aftercare Vytautė Urbonavičiūtė  
  Grade 6 Homeroom Teacher Vaidotas Steponavičius
Middle School Grade 7 Homeroom Teacher Matthew Duquette
Grade 8 Homeroom Teacher Milda Stasaitytė
Grade 9 Homeroom Teacher Kęstutis Balynas
Grade 10 Homeroom Teacher Irma Brazaitytė-Mehagnoul
Grade 11 Homeroom Teacher, MYP Coordinator/Assistant Principal Deirdre Jennings
Upper School Principal Justin Phillips Brown
Academic support English teacher assistant Meida Zalieckaitė
Academic Support assistant Echo Wu
Other teachers Language and literature (Lithuanian) Živilė Meškėlienė
Language and literature (Lithuanian) Jurga Dzikaitė
Language and literature (Lithuanian) Milda Pošiūtė-Žebelienė
Language and literature (French) Amy Hartswick
Language and literature (English) Laima Ring
Language and literature (English) Oksana Valentjeva
Language and literature (English) Grade 6 / Language Acquisition (English) Grade 8 Milda Stasaitytė
Language acquisition (English) Grades 6,7,9/ Service learning coordinator Irma Brazaitytė-Mehagnoul
Language acquisition (Lithuanian) Žydrūnas Drungilas
Mathematics  James Edward Marshall
Mathematics  Kimberly Mahoney Brown
Science (grades 6,7,8) Matthew Duquette
Science (grades 9,10) Deirdre Jennings
Design Technology/ CIE Physics Thibault De Smet
Individuals and Societies (grade 7, 9)/Global Perspectives (grade 11) Kęstutis Balynas
Individuals and Societies (grades 6, 8, 10)/Business (grade 11) Janis Polis
Visual Arts Dayana Titarenko
Physical Education Ricardo Martinez Mozos
School Counselor Elnora Jachjajeva
Vocal ensemble Baiba Skurstene-Serdiukė
Librarian Rūta Poštič
Chess Jonas Sidabras  
Karate teacher Justė Baltrušaitytė  
-->